Instytut > Wydarzenia > IX Edycja pokazów podróżniczych Globtroter

IX Edycja pokazów podróżniczych Globtroter

20.01.2020 09:25

Dnia 12.12.2019r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego Podróżników z Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej zorganizowali IX edycję spotkania z podróżnikami pt. Globtroter. Wydarzenie to odbyło się w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego na ul. Pigonia. Nasza ogromna publiczność – prawie 200 osób, głównie ze szkół średnich z Rzeszowa oraz Mielca wypełniła salę po brzegi i miała okazję posłuchać o trzech bardzo zróżnicowanych tematach w zakresie turystyki i podróży.
Spotkanie rozpoczął opiekun SKN Podróżników dr Jarosław Herbert omawiając po krótce charakter studiów na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz historie poprzednich edycji Globtrotera.
Naszym pierwszym prelegentem była w tym roku Karolina Sabat, która obdarzyła nas swoją pozytywną energią. Zanim przeszła do konkretów związanych z podróżą na Islandię, ofiarowała nam na samym początku krótko swoją historię o tym, jak to się stało że dzisiaj jest takim a nie innym człowiekiem. Ta krótka i naprawdę interesująca lekcja o tym, żeby spełniać swoje marzenia, nigdy się nie poddawać i zawsze w pierwsze kolejności słuchać samego siebie, mogła być inspiracją dla młodej publiczności. To właśnie dzięki temu Karolina jest dziś szczęśliwym człowiekiem po studiach na kierunku Turystyka i Rekreacja UR z masą wspomnień z podróży po całym świecie. Na spotkanie postanowiła nam przygotować trochę swoich wspomnień i doświadczeń związanych z wyjazdem na Islandie. Był bardzo spontaniczny i okazał się bardzo trafny. To wszystko co było jej dane tam doświadczyć uważa za wspaniałą lekcję życia. Doświadczenia które miała okazję nabyć oraz nowo poznani ludzie spowodowało że w tej krainie ognia, lodu i wody przeżyła coś czego nie da się zapomnieć.
Następnie przed publicznością stanęli Aneta Cap i Piotr Krzeczek, łowcy przygód w Azji. Ta bardzo ambitna para podróżników zwiedziła spory teren Kazachstanu i Kirgistanu. Do szczęścia w tej podróży nie trzeba im było wiele. Wystarczało im w zupełności trochę ładnych widoków, uprzejmych ludzi, dobrego miejsca na rozbicie namiotu i sił na każdy kolejny dzień wędrówki po bezkresnym ogromie gór, łąk czy dolin rzecznych. To pokazuje jak człowiek może umieć się przystosować do tego co daje mu planeta. Aneta i Piotr ambitnie podążali pieszo po górach by odkryć to co wielu ludziom jest nieznane. Dane im było zobaczyć przepiękne jeziora, kaniony rzeczne, różne formacje skalne, potężne masywy górskie. A to wszystko otaczała jedynie pustka i dzikość. Dawało do myślenia zarówno im podczas wyprawy jak i słuchaczom na spotkaniu podróżniczym, jak żyjący tam w jurtach ludzie potrafią przetrwać cały rok, zmagając się ze skrajnościami chociażby w pogodzie.
Z ostatnim wystąpieniem na Globtrotera przybył Kamil Józef Sznajder. Bardzo doświadczony podróżnik, który swoim tematem odbiegł trochę od schematu wcześniejszych prelegentów. Nie odnosił się do konkretnej wyprawy, tylko przekazywał nam swoją wiedzę, doświadczenia
i przemyślenia zdobyte na przestrzeni lat w naprawdę wielu fascynujących miejscach. Trafiał do nich nie tylko w celach podróżniczych, ale również m. in. jako wolontariusz. Tematem jego wystąpienia było pytanie: Dlaczego podróżujemy?  To doskonałe pytanie, zwłaszcza dla tak młodej publiczności jaką było nam dane gościć. Krótki przegląd turystyki, tego jak się narodziła oraz co wnosi ludziom do życia mógł być dla młodzieży inspiracją i natchnieniem do działania. Być może niektórzy z nich nakreślili sobie idee podróży, tych które na nich jeszcze czekają. Kamil podkreślał, że świat jest piękny, podróże kształcą, a ludzie na ziemi są dobrzy. Ogromna ilość przeżyć i doświadczeń Kamila były widoczne nawet w sposobie przekazu. Miało się wrażenie, że gdy opowiadał o różnych sytuacjach z całego świata, to przeżywał je jeszcze raz, od początku.
Po prawie 4 godzinach IX edycja Globtrotera przeszła do historii. Dziękujemy naszym prelegentom za przybycie i przekazanie cząstki swoich przygód i marzeń innym ludziom. A my zapraszamy już za rok na okrągłą dziesiątą edycję.
I w ten oto sposób przebiegła dziewiąta edycja Globtrotera. Mamy nadzieję, że będziemy mogli kontynuować nasze spotkania jak najdłużej, a my już dzisiaj zapraszamy wszystkich serdecznie za rok o podobnej porze na kolejną edycje.

Z turystycznym pozdrowieniem
Marcin Franczyk, Karolina Karaś, Vasylyna Petrovets, Adrian Ślęzak