Wydział > Wydarzenia > Zmarł prof. dr hab. Joachim Raczek

Zmarł prof. dr hab. Joachim Raczek

07.01.2019 13:15

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że odszedł prof. dr hab. Joachim Raczek - Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach w latach 1990-1996.
Urodził się 7 grudnia 1934 roku w Raciborzu. W 1959 roku ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie uzyskując tytuł magistra. Po studiach był nauczycielem wychowania fizycznego i trenerem. W 1970 roku zdobył stopień doktora, a w 1980 roku uzyskał habilitację. Od 1971 roku do 1972 roku był trenerem kadry narodowej w lekkoatletyce. W 1981 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W 1987 roku dzięki jego zabiegom powstała pierwsza w Polsce Katedra Motoryczności Człowieka.
W latach 1990–1996 był rektorem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Podczas jego kadencji m.in. wprowadził nowy przedmiot do nauczania, "Teorię motoryczności". Od 1993 roku Joachim Raczek był członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.
Prof. dr hab. Joachim Raczek napisał ponad 300 publikacji oraz 20 książek. Był członkiem komitetów naukowych i redakcyjnych wielu specjalistycznych pism wydawanych w kraju i za granicą, między innymi: Journal of Human Kinetics, Gymnica, Leistungssport oraz Człowiek i Ruch.