Wydział > Wydarzenia > Wmurowanie Kamienia Węgielnego pod Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne UR

Wmurowanie Kamienia Węgielnego pod Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne UR

16.10.2018 08:46

15 października 2018 r. na terenie kampusu UR przy ul. Cichej, w gościnnych murach Wydziału Wychowania Fizycznego UR odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne, które już w październiku 2021 r. zostanie oddane do użytku wszystkim miłośnikom „Królowej Sportu.”
Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne to inwestycja realizowana przez Uniwersytet Rzeszowski dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki (Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej) oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 51 818 310,00 zł, w tym kwota dofinansowania to 48 325 200,00 zł.
Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne:
1. Hala Lekkoatletyczna z pełnym wyposażeniem sprzętowym
2. Laboratorium Biomechaniki Ruchu Sportowca
3. Laboratorium Fizjologii i Biochemii Wysiłku Fizycznego
4. Gabinety masażu i odnowy biologicznej

W ramach zadania inwestycyjnego przewiduje się budowę wielozadaniowej profesjonalnej hali obejmującej:
- 200 metrową bieżnię okrężną 6 torową,
- 60 metrową bieżnię prostą 8 torową,
- rozbieg do skoku o tyczce,
- skocznię do skoku w dal i trójskoku,
- rzutnię do pchnięcia kulą,
- rzutnię do oszczepu,
- dwie mobilne skocznie do skoku wzwyż,
- 80 metrową bieżnię rozgrzewkową,
- widownię dla 300 osób.

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne wykorzystując potencjał naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, stworzy nowe możliwości szkoleniowe w zakresie lekkoatletycznych dyscyplin sportowych, zapewni możliwość rozgrywania zawodów krajowych oraz międzynarodowych.
Centrum będzie wykorzystywane także do celów treningowych, integrując wszystkie lekkoatletyczne sekcje Podkarpacia i Regionu Karpackiego oraz będzie otwarte dla społeczności lokalnej.
Hala została zaprojektowana jako nowoczesny obiekt zapewniający odpowiedni standard użytkowania, zgodny z międzynarodowymi wytycznymi i normami, odznaczający się wysoką jakością architektury.

Podstawowe parametry techniczne obiektu przedstawiają się w następujący sposób:
- powierzchnia netto: 7 318,51 m²,
- powierzchnia zabudowy: 7 658 m²,
- wysokość budynku: 11,75 m,
- szerokość budynku: 99,72 m
- długość budynku: 82,90 m.

Zgodnie z tym, co przedstawił na uroczystości prof. dr hab. Wojciech Czarny, Dziekan WWF UR – będzie to jeden z najnowocześniejszych ośrodków sportowo-badawczych w Europie.
W uroczystości, co dobrze wróży przyszłości PCL, udział wzięli przedstawiciele władz UR z prof. dr. hab. Sylwestrem Czopkiem na czele, przedstawiciele władz rządowych oraz samorządowych, władz miasta, jak również znakomitości związane z podkarpackim i polskim sportem.
Szczególną rolę oprócz Dziekana WWF odegrał dr hab. Józef Cebulski, prof. UR, Prorektor ds. Infrastruktury i Współpracy z Gospodarką, który, we współpracy z Panią Kanclerz UR – Barbarą Oskrobą i Panią Kwestor UR – Marzeną Filipek sfinalizował negocjacje dotyczące projektu.
Kamień węgielny wraz z Aktem Erekcyjnym zostały poświęcone przez ks. Bp. Seniora Diecezji Rzeszowskiej - Kazimierza Górnego.
Cała społeczność akademicka UR, jak również miłośnicy sportu nie tylko z naszego regionu z niecierpliwością oczekują oddania obiektu do użytku.

Relacja z wydarzenia w TVP Rzeszów (Aktualności z dnia 15.10.2018)

_DSC5654.jpg _DSC5666.jpg _DSC5677.jpg _DSC5681.jpg _DSC5694.jpg _DSC5702.jpg _DSC5711.jpg _DSC5722.jpg _DSC5781.jpg _DSC5802.jpg
<  1   2   > Results 1 - 10 of 14