Wydział > Wydarzenia > OSOTT 2017

OSOTT 2017

24.11.2017 15:07

OSOTT 2017 odbył się w dniach 10-12 listopada, już po raz piąty, w Rzeszowie (sala konferencyjna Hotelu Prezydenckiego). Tej najstarszej w Polsce imprezie podróżniczej patronowali Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof.  Sylwester Czopek, Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
OSOTT to poważna impreza o dużych wartościach edukacyjnych. Można było się o tym przekonać oglądając 57 prezentacji ze wszystkich kontynentów.
W piątek na inaugurację odbyły się warsztaty z medycyny podróży na których przedstawiono najnowsze informacje na temat sposobu przygotowania się do wyjazdu, aktualności o malarii oraz kompendium wiedzy o repelentach. Po tej medycznej „rozgrzewce” widzowie mieli okazje obejrzeć 19 prezentacji a na zakończenie dnia film „Nie dojechać nigdy” o podróżach Piotra Strzeżysza.
Kolejny dzień (sobota) rozpoczęły warsztaty podróżnicze, w czasie  których można było się dowiedzieć jak napisać i wydać książkę podróżniczą a także jak się spakować aby bagaż zabrał jak najmniej miejsca i był jak najlżejszy. A potem znowu maraton – 31 pokazów.
W przerwie (OSOTT oficjalnie) o godzinie 18:00, do hotelu Prezydenckiego przybyli przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Były podziękowania i gratulacje dla organizatorów i zaproszenie do kolejnych edycji OSOTT-u w Rzeszowie. Andrzej Urbanik, twórca i główny organizator imprezy podkreślił, że ma ona swój, specyficzny i niepowtarzalny klimat a także, że dzięki niej udało się stworzyć polską społeczność globtroterów oraz zainaugurować organizowanie podobnych przedsięwzięć w całym kraju.
Rozstrzygnięto w tym czasie tradycyjne konkursy.
Laureatami konkursu NA RELACJE Z PODRÓŻY zostali Tomasz Cukiernik i Beata Rujner  i im przypadł w udziale namiot ufundowany przez firmę Decathlon. Wyróżnienia otrzymali Ewa Flak i Jarosław Kociel, Katarzyna Noszczenko i Rafał Robak oraz Radomir i Anna Kolmas. Wszystkie nagrodzone relacje znalazły się w tomie XXI książki „Przez świat”.
W konkursie FOTO-HIT-OSOTT 2017 (na najlepszą fotografię) I Nagrodę (aparat fotograficzny ufundowany przz firmę Fujifilm) zdobyła fotografia Agnieszki Lipeckiej a wyróżnienia prace Mirka Osipa-Pokrywki, Marka Kosiby, Małgorzaty Mycke-Dominko, Jana Kurzeli, Alicji Kubiak oraz Anny Grebieniow.
 Dzień zakończył koncert zespołu Blues Players bo wiadomo, że z Rzeszowa pochodził ojciec polskiego bluesa, Tadeusz Nalepa. Obecni na sali widzowie dali się porwać muzyce i koncert z tańcami  przeciągnął się do późnych godzin.
Niedziela była dniem otwartym z wolnym wstępem (wstęp w pozostałe dni kosztował symboliczna kwotę 10 zł) gdzie zaprezentowano trzy „duże” pokazy:
Justyna i Łukasz Filipowscy zabrali widzów w podróż po najpiękniejszych miejscach do nurkowania. Pokazali nie tylko piękno podmorskiego świata ale także szerszy kontekst kulturowy odwiedzanych miejsc.
Romuald Koperski zaszokował obecnych - najpierw niesamowitą opowieścią z wyprawy przez zimową Syberię a potem filmową relacją z samotnego przepłynięcia łodzią wiosłową Atlantyku.
Z kolei Piotr Strzeżysz uwiódł OSOTT-owiczów nie tylko pięknymi obrazami świata ale także swoistą filozofią  rowerzysty, który czuje się wolny i nie daje się wkręcić w tryby pędzącego dookoła świata.
OSOTT-owi towarzyszyła tradycyjnie księgarnia gdzie sprzedawano książki, których autorami byli przede wszystkim, prezenterzy OSOTT 2017. Była więc i możliwość uzyskania cennych autografów. Ważna była prezentacja kolejnego, XXI tomu kultowej już książki „Przez świat”, wydawanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego. Całkiem bezpłatnie rozdawano wydawnictwa radzące jak przygotować się i zachowywać w podróży aby pozostać zdrowym o także promujące Rzeszów i województwo Podkarpackie.
Goście OSOTT-u licznie odwiedzali stanowisko wyspy Fuerteventura oraz Narodowej Organizacji Turystycznej Hiszpanii, gdzie największym powodzeniem cieszyły się wirtualne okulary pozwalające zwiedzać ten piękny kraj.
W sumie OSOTT 2017 był prawdziwą ucztą duchową i pozwolił całkiem  sporej rzeszy uczestników  naładować akumulatory i zorientować się dokąd wyruszyć w podróż.
Już teraz zapraszamy do Rzeszowa w dniach 9-11.2018 na kolejną edycję tej najstarszej w Polsce imprezy podróżniczej.
Imprezę po wodzą Andrzeja Urbanika zrealizowali Maciej Brożyna, Łukasz Godek z Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, których wspierały Patrycja Maciejak, Justyna Burakowska, Kasia Rożek, Ola Ostasz i Emanuela Frużyńska. Obsługę multimedialną  zapewnili Michał Żywiec i Łukasz Wasil.
OSOTT 2017 wsparli finansowo bądź rzeczowo Urząd Miasta Rzeszów, Urząd Marszałka Województwa Podkarpackiego, firma Fuji, Sklep Podróżnika, The North Face, Decathlon, Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów UR
Liczni byli również partnerzy – www.imprezy-dla-podroznikow.pl, TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, Ceneria, Poznaj świat, Day&Night, Imprezy Rzeszów, Strefa Imprez, Nowiny24, Seo Sklep24. Radio ESKA.

Oficjalne-otwarcie-OSOTT.JPG OSOTT-w-Hotelu-Prezydenckim.JPG Tworca-OSOTT-Andrzej-Urbanik-wraz-ze-wspołorganizatorami-Maciejem-Brozyna-i-Łukaszem-Godkiem.JPG