Wydział > Wydarzenia > 150 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Senacie RP

150 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Senacie RP

24.04.2017 12:26

W dniu 20 kwietnia 2017 r. w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się międzynarodowe spotkanie przedstawicieli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Celem spotkań były obchody jubileuszowe z okazji 150. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, połączone z  uhonorowaniem działaczy „sokolich”.
Podczas uroczystości minister Małgorzata Sadurska, szef Kancelarii Prezydenta RP., odczytała list Prezydenta Andrzeja Dudy, w którym przywoływał m.in. ideę „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Dokonała również wręczenia odznaczeń dla najbardziej zasłużonych działaczy „Sokoła”.
Za wybitne zasługi w kształtowaniu postaw patriotycznych młodzieży, za działalność społeczną odznaczeni zostali:
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Andrzej BOGUCKI
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Andrzej OLEJNIK
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Grzegorz BIELEC
Artur BLUM
Bronisław KIELAR
Stanisław MARDUŁA
Andrzej NOWAKOWSKI
Józef ZASKALSKI
Za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego na Litwie, za kultywowanie polskich tradycji narodowych:
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Michał SIENKIEWICZ
Za zasługi w działalności społecznej, za propagowanie wychowania obywatelskiego i patriotycznego młodzieży, za zasługi  w działalności na rzecz rozwoju  i upowszechniania sportu, za działalność społeczną i charytatywną:
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Jan CZŁONKOWSKI
Zbigniew OKORSKI
Zygmunt ŚLEDZIEWSKI
Witold ZURZYCKI
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Damian MAŁECKI
Podczas spotkania nastąpiło otwarcie wystawy okolicznościowej z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, szefowej Kancelarii Prezydenta RP Małgorzaty Sadurskiej oraz polskich parlamentarzystów. Wernisaż przygotowany został przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Ekspozycja, bogato ilustrowana zdjęciami, przypomina najważniejsze wydarzenia z dziejów TG „Sokół”, m.in. zlot grunwaldzki w Krakowie w 1910 r., powstania wielkopolskie i śląskie, kształtowanie się polskiego skautingu, powstanie Błękitnej Armii, historię sportu, zloty w 20-leciu międzywojennym czy odrodzenie ruchu po 1989 r.
Zwieńczeniem uroczystości była prezentacja przez Dyrektor NBP Barbarę Jaroszek srebrnej monety, wyemitowanej przez Mennicę Polską z okazji rocznicy powstania TG „Sokół”.
Wśród uczestników biorących udział w  uroczystościach związanych z obchodami 150. lecia powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” obecni byli członkowie zarządu TG „Sokół” w Rzeszowie: Małgorzata Janusz (sekretarz), Grzegorz Bielec (naczelnik) oraz Jacek Kulpiński (prezes), a także Andrzej Nowakowski (członek komisji rewizyjnej TG „Sokół” w Rzeszowie), z którymi spotkał się przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Kazimierz Wiatr.
Spotkanie przebiegało w wielce patriotycznej atmosferze, która udzielała się wszystkim zebranym. Mamy nadzieje, iż jest to zaledwie początek wspólnych „sokolich” działań w honorowej służbie Bogu i Ojczyźnie, a także w rozpowszechnianiu czytelnictwa    wśród młodych ludzi celem uświadomienia czym jest wolność,  jakim kosztem i poświęceniem wielu pokoleń została zdobyta.
Z sokolim pozdrowieniami: Czołem!
Dr Jacek Kulpiński (prezes)
Dr Małgorzata Janusz (sekretarz)

2017-150sokoł-(1).JPG 2017-150sokoł-(2).JPG 2017-150sokoł-(3).JPG 2017-150sokoł-(4).JPG 2017-150sokoł-(5).JPG 2017-150sokoł-(6).JPG 2017-150sokoł-(7).JPG