Wydział > Historia > prof. Jerzy Rut

dr hab. Jerzy Rut - wspomnienie, sylwetka, dorobek

Jerzy Rut, dr hab. prof. nzw. nauk o kulturze fizycznej. Urodził się 22.05.1944r. we Lwowie, w rodzinie o tradycjach patriotycznych i sportowych. Jego ojciec Franciszek był kapralem artylerii lekkiej Wojska Polskiego, obrońcą Lwowa, a także instruktorem sportu w strukturach organizacyjnych Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Te wpojone w rodzinie wartości, miały wpływ na wybór drogi zawodowej Profesora Jerzego Ruta. W 1966r. ukończył studia na WSWF/AWF w Krakowie i przez dwa lata pracował w szkolnictwie. Od 1968 w studium Wychowania Fizycznego i Sportu Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, gdzie jako trener sekcji piłki ręcznej KU AZS odnosił sukcesy wprowadzając swoją drużynę do II ligi i zdobywając I miejsca w Akademickich Mistrzostwach Polski. W 1974 roku reprezentacja Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie w piłce ręcznej kobiet, pod wodzą trenera Jerzego Ruta, uczestniczyła w Krakowie w mistrzostwach Polski Wyższych Szkół Pedagogicznych i Nauczycielskich. Drużyna, wygrywając wszystkie spotkania, zdobyła pierwsze miejsce i złoty medal. W sezonie 1974/75 jego drużyna również zdobyła pierwsze miejsce i złoty medal wygrywając wszystkie mecze. Dalszą karierę zawodniczki, jego wychowanki, kontynuowały już w „Resovii”, która przejęła zespół, ale bez spektakularnych sukcesów, gdy zabrakło trenera.
Jako dydaktyk realizował zajęcia z rekreacji i turystyki kwalifikowanej. W 1975 r. został zastępcą kierownika Studium WFiS, a w 1977r. kierownikiem Studium WFiS Filii UMCS. W 1981r. obronił doktorat na AWF im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W 1989r. powrócił do pracy w WSP. Był współzałożycielem Podkarpackiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej. W 1994r. został zastępcą dyrektora Instytutu WFiZ WSP. Od 2001r. pracował w Uniwersytecie Rzeszowskim, prowadząc wykłady z obsługi ruchu turystycznego i pracy pilota wycieczek, a także seminaria magisterskie. W 2005r. w Charkowie zdobył stopień naukowy doktora habilitowanego. Wraz z prof. K. Obodyńskim i dr M. Mirkiewiczem stał u podstaw powstania Wydziału Wychowania Fizycznego UR, jako jeden z trzech tzw. „ojców-założycieli”.

Turystyka, pilotaż i przewodnictwo były jego życiową pasją. W latach 90 miał własne biuro podróży, organizował i prowadził wycieczki, pielgrzymki oraz wyprawy trampingowe także poza Europą. W ciągu kilkunastu lat wyjazdów do Włoch i Watykanu, wielokrotnie odwiedzał Ojca Świętego Jana Pawła II, umożliwiając swoimi grupom audiencje prywatne, także w papieskiej rezydencji w Castelgandolfo.

Był członkiem Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej dla Pilotów, ekspertem Ministerstwa Sportu i Turystyki a także Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Na Wydziale Wychowania Fizycznego UR był inicjatorem i twórcą kierunku Turystyka i Rekreacja. Swoją wszechstronną wiedzę zawodową i bogate doświadczenia praktyczne wykorzystywał w dydaktyce. Pełnił funkcje kierownika Zakładu Obsługi Ruchu Turystycznego; kierownika Zakładu Teorii Turystyki i Rekreacji, a później kierownika Katedry Gospodarki Turystycznej. Był członkiem Rady Naukowej czasopism Scientific Review of Physical Culture i Фізична кулвтура (Івано-Франківськ). Jego dorobek naukowy to 5 monografii, 65 artykułów, 2 redakcje monografii zbiorowych; organizacja 3 konferencji krajowych i 2 międzynarodowych; promocja ok. 100 licencjatów i ok. 400 magistrów na kierunkach wf oraz tir. Praca była prawie całym jego życiem. Był niezwykle sumienny, punktualny i dokładny. Nigdy się nie oszczędzał i dawał z siebie wszystko. To, czego się podejmował robił z „benedyktyńską dokładnością” – te słowa wypowiedział profesor Armin Mikos von Rohrscheidt z Poznania, po przeczytaniu Jego ponad trzystustronicowej pracy badawczej.

Profesor Jerzy Rut dążył do utworzenia w ramach struktur organizacyjnych uczelni samodzielnego Instytutu Turystyki. Jego aktywność zawodową i organizacyjną ograniczył stan zdrowia. Funkcje kierownika Katedry pełnił jednak do zakończenia pracy na Uniwersytecie i przejścia na emeryturę w 2014 r., po przepracowaniu 47 lat w oświacie, wychowaniu fizycznym, trenerstwie, pilotażu i turystyce.

Miał poczucie misji w stosunku do młodzieży, a to co robił na uczelni miało służyć studentom. Dla nich stworzył kierunek i specjalności. Cieszyła go każda informacja o ich późniejszych sukcesach zawodowych. Był dobrym, bezinteresownym człowiekiem, jakich mało w dzisiejszym świecie.