Instytut > Aktualności > I Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Medycyna podróży”

I Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Medycyna podróży”

Dodano: środa, 12 lutego 2020
Koła naukowe „Młodych Antropologów”, "Młodej elektroradiologii” oraz Polskie Towarzystwo Antropologiczne z oddziałem w Rzeszowie zapraszają na I Ogólnopolską Studencką Konferencję Naukowo-Szkoleniową „Medycyna podróży”.
W/w konferencja jest pierwszym tego typu wydarzeniem zorganizowanym ze względu na liczne zagrożenia i ostatnie wydarzenia i informacje płynące z całego świata.
Medycyna podróży to stosunkowo nowa gałąź nauk medycznych. Charakteryzuje ją interdyscyplinarny profil – czerpie zarówno z epidemiologii, higieny, interny, pediatrii, chirurgii, medycyny urazowej, jak i z nauk i leczenia chorób zakaźnych.
Medycyna podróży coraz bardziej się rozwija – obecnie podróżujący za granicę coraz częściej i chętniej korzystają z usług lekarzy medycyny podróży. Lekarz medycyny podróży ma za zadanie wytłumaczyć podróżującemu, co czeka go w miejscu, do którego się udaje. Dostarcza wiedzę na temat zagrożeń zdrowotnych, związanych z danym rejonem oraz  samą podróżą. Bada zarówno niemowlęta, jak i osoby powyżej 65 roku życia.
Ponieważ biura turystyczne nie zawsze informują uczestników wycieczek o tym, co czeka ich w danym miejscu (brak informacji o konieczności szczepień, konieczności przyjmowania leków przeciwmalarycznych przed wyjazdem, w trakcie pobytu, po powrocie, brak informacji o tym, jakie badania należy przejść po powrocie do kraju), lekarze medycyny podróży mają pełne ręce roboty. To właśnie do zadań lekarza medycyny podroży należy pomoc pacjentowi, skierowanie na odpowiednie badania, przepisanie leków oraz poinformowanie o wszystkich zagrożeniach. Dostęp do specjalistów z dziedziny medycyny podróży jest utrudniony z wielu powodów, tym samym nasza konferencja będzie łatwym dostępem do wiedzy dla dużej grupy ludzi podróżujących po całym świecie.
Wykłady poprowadzą znani lekarze,  pracownicy PAN oraz ratownicy specjalizujący się w działaniach mających na celu walkę z rozprzestrzenianiem się chorób w państwach wysokiego ryzyka.
Konferencja organizowana będzie przez członków koła naukowego „Młodych Antropologów”, Młodej elektroradiologii” oraz Polskiego Towarzystwa Antropologicznego z oddziałem w Rzeszowie działających przy Kolegium Nauk Medycznych: w Instytucie Nauk o Kulturze Fizycznej oraz Instytucie Nauk Medycznych i Instytucie Nauk o Zdrowiu.
W konferencji wezmą udział studenci Kolegium Nauk Medycznych, pracownicy naukowi oraz zaproszeni specjaliści i goście.
Opiekun Koła Naukowego
dr Maciej Brożyna