Działalność naukowa > Aktualności Działu Nauki > Wychowanie Fizyczne wobec Konstytucji dla Nauki

Wychowanie Fizyczne wobec Konstytucji dla Nauki

Dodano: piątek, 22 marca 2019
W dniach 11-12 kwietnia 2019 w Rzeszowie odbędzie się konferencja naukowa dotycząca wychowania fizycznego wobec wyzwań Konstytucji dla Nauki.
Rok akademicki 2018 /2019 to czas zmian i nowych regulacji w systemie szkolnictwa wyższego. Powodem takiego stanu jest wprowadzenie w życie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwanej również Konstytucją dla nauki. Już w jej wstępie możemy przeczytać, że: „Misją systemu szkolnictwa wyższego i nauki jest prowadzenie najwyższej jakości kształcenia oraz działalności naukowej, kształtowanie postaw obywatelskich, a także uczestnictwo w rozwoju społecznym oraz tworzeniu gospodarki opartej na innowacjach.”
Świat sportu akademickiego doskonale zdaje sobie sprawę, że realizacja tej misji nie może odbywać się bez rozwoju fizycznego studentów i pracowników uczelni. Stąd też Zarząd Główny Akademickiego Związku Sportowego z Uniwersytetem Rzeszowskim oraz  Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie zapraszają do wzięcia udziału w konferencji: „Wychowanie fizyczne wobec wyzwań Konstytucji dla Nauki, Ustawy 2,0”. Mamy głęboką nadzieję, że będzie ona jedną z możliwości do zapoznania się z pracami nad wprowadzaniem nowych przepisów oraz szansą na wymianę poglądów i rozwiązań formalnych wprowadzanych przez uczelnie w zakresie wychowania fizycznego i sportu.

Tematyka konferencji poza aspektami dotyczącymi regulacji prawnych przewiduje również prezentację nowatorskich rozwiązań z zakresu monitoringu i analizy procesów dydaktycznych wychowania fizycznego oraz systemowych rozwiązań dotyczących dwutorowej kariery studentów sportowców. Spotkanie może być impulsem do utworzenia ogólnopolskiej bazy danych dotyczącej sprawności fizycznej studentów ujętej w koncepcji H-RF (health related fitness), w której student jest podmiotem działań uczelni nakierowanych na pomnażanie jego potencjału zdrowotnego. Może być również argumentem w dyskusji z władzami uczelni na temat roli akademickiego wychowania fizycznego wynikającego w tym zakresie wprost z ustawy o zdrowiu publicznym. Przewidzieliśmy również czas na panele dyskusyjne w poszczególnych obszarach tematycznych, tak by po zakończonych obradach móc przygotować obszerny materiał zawierający wystąpienia oraz uwagi do nich i wnioski wypływające z dyskusji.

SPRAWY ORGANIZACYJNE
Organizatorzy:
Konferencja organizowana jest  przez Katedrę Nauk o Zdrowiu Wydziału Wychowania Fizycznego UR przy współpracy z Klubem Uczelnianym AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego, Organizacją Środowiskową AZS w Rzeszowie, Zarządem Głównym AZS.
Informacje / Kontakt:
Katedra Nauk o Zdrowiu WWF UR Klaudia Sibiga tel. 17 872-19-81,